čtvrtek 18. července 2013

Bavorská sekaná s vaječno-hráškovou směsí

Měla jsem doma plátky bavorské sekané a nějak jsem neměla chuť je klasicky obalovat jako takový falešný řízek. A tak jsem pátrala po internetu, až jsem nalezla recept na zapečenou bavorskou sekanou, a rozhodla jsem se jí vyzkoušet. Původní recept jsem získala zde. Výsledek mě celkem překvapil, příště bych asi zvolila méně česneku, který mi v tom docela dost přerážel ostatní chutě, ale nutno říct, že je to prostě zas něco jiného a určitě bych to zase někdy zkusila. Bavorskou sekanou mám moc ráda, ale zjišťuju, že receptů, co z ní připravit, až tak moc není, takže kdo má tip co z ní udělat, budu ráda za jakýkoliv komentář či radu.

Recept je určen pro 4 osoby.

  • 4 plátky bavorské sekané
  • olej
  • 4 stroužky česneku
  • sterilizovaný hrášek (já dala jednu malou konzervu oproti původímu receptu, kde je uvedeno 2 lžíce)
  • 1 lžíce másla
  • 1 větší cibule
  • 3 vejce
  • sůl
  • pepř
  • 20 dkg sýr cihla

Na másle zpěníme drobně nakrájenou cibulku, poté přidáme okapaný hrášek, trošku orestujeme a zalijeme rozšlehanými vejci, do kterých jsme přidali sůl a pepř. Usmažíme řidší směs.


Plátky sekané rozložíme do zapékací mísy, potřeme je rovnoměrně rozetřeným česnekem. Přidáme vaječnou směs, kterou celé plátky překryjeme a nakonec hustě posypeme sýrem. Přidáme trošku oleje a podlijeme trochou vody.



Necháme v troubě zapéct. Podáváme s vařeným bramborem.


Těstovinový salát

Miluju těstoviny. Dalo by se říct, že je to má nejmilejší příloha (ne opravdu nejsem moc knedlíková a podobně). Mám je ráda snad v jakékoliv podobě a úpravě. A tak když dělám k obědu něco, k čemu  jsou jako příloha těstoviny, tak vždy vařím rovnou celý pytlík. Ano jasně, vždy pak zbydou, ale to je právě ono. Na druhý den se to dá krásně využít, ať už třeba na zapečené těstoviny a nebo na můj hodně oblíbený a značně improvizovatelný (v překladu co dům dá, tudíž pokaždé trošku jiný) těstovinový salát.

Potřebujeme

  • uvařené těstoviny v potřebném množství (prostě čím více - tím lépe)
  • salátová okurka
  • červená a zelená paprika
  • rajčata
  • sůl
  • pepř
  • majonéza
  • dresing (já momentálně použila farmářský)

V tomto receptu nepíšu poměr surovin, protože to opravdu není nutné, prostě se čistě řídíme svou vlastní chutí. 
Těstoviny uvaříme (já použila barevné vrtulky), scedíme, propláchneme studenou vodou, zakápneme olivovým olejem a necháme zcela vychladit (klidně tedy i den předem). Vezmeme velkou mísu, do které dáme těstoviny a poté přidáváme na drobné kostky nakrájenou salátovou okurku, poté papriky, ale fantazii se meze nekladou, možno použít cokoliv, co nám chutná. Nakonec přihodíme čtvrtky rajčat. Osolíme a opepříme. Vmícháme majonézu a já pro chuť vždy přidám nějaký dresing, zvýrazní to ještě více chuť salátu. Lehce se dají koupit v obchodě. Salát promícháme a necháme řádně odležet v ledničce, musí být opravdu vychlazený. Podáváme buď samostatně, a nebo je to rovněž skvělá příloha ke grilovanému masu a podobně. Kdo chce, může kousky grilovaného či pečeného masa (např. kuřecího) přidat rovnou do salátu a zamíchat i s masem.



pondělí 8. července 2013

Jahodová marmeláda

Mí rodiče mají doma domácí pekárnu. Je fakt, že jí moc nevyužívají, takže jediná, kdo s ní zatím pracuje, jsem vlastně já, neb si jí chodím vždy vypůjčit. A nutno říct, že je to báječná věc. Její základní vlastnost je ta, že peče skvělý chleba, ale umí toho mnohem více. Udělá například také to nejlepší kynuté těsto na světě, lze v ní upéct i moučník či sekanou a zcela nelogicky, jak se zdá, se v ní dá také uvařit marmeláda. Je léto, sezóna ovoce, a jelikož milujeme jahody, dneska to bude právě jahodová.

Co k tomu potřebujeme? Tak především vhodné skleničky na závit. Takže určitě během roku sbírat a nevyhazovat. A dále?

  • 1 kg ovoce (v tomto případě jahody)
  • 1 balíček želírovacího cukru 2:1
  • citrón
  • kyselinu citrónovou


Nejprve ovoce řádně přebereme, vyhodíme nezdravé kusy, omyjeme a nakrájíme na drobné kousky. Dohromady musíme mít 1 kg takto připraveného ovoce (pochopitelně to nemusí být jen jahody, ale jakékoliv ovoce, jaké máme rádi).



Já jsem pro jistotu toto ovoce pak ještě trošku promixovala ponorným mixérem, aby výsledná marmeláda byla jemná, kdy přesto tam jsou ale zachovány i kousky ovoce. Přidáme celý balíček želírovacího cukru 2:1 a řádně promícháme. Do jahodové marmelády poté přidáme také šťávu zhruba ze 1/4 citrónu, marmeláda získá takto trošku kyselkavější chuť. A teď máte možnost přidat  kyselinu citrónovou, ale není to nutné. Já přidala asi jednu lžičku (po předchozí zkušenosti, kdy mi marmeláda až tak neztuhla - ač chutově byla rovněž vynikající, tak jsem tentokráte nespoléhala jen na cukr). 
Promícháme, dáme do domácí pekárny a zapneme program marmeláda. Nyní už za nás vše udělá pekárna.

Mezitím řádně umyjeme skleničky horkou vodou.


Program na přípravu marmelády trvá zhruba 1 hodinu a 20 minut (může se lišit dle typu pekárny). Po signálu, že je hotovo, tak lžičkou kápneme na talíř trošku marmelády, abychom se přesvědčili, nakolik nám po vychladnutí ztuhne. Pokud bude řídká, tak přidáme ještě trošku kyseliny citrónové, někdo zase doporučuje zopakovat celý program marmeláda. V mém případě dnes netřeba, povedla se :-)


Horkou marmeládu přelijeme do řádně umytých skleniček, pořádně zavíčkujeme a ihned otočíme zhruba na pět minut dnem vzhůru.



Po zhruba pěti minutách převrátíme zpět do klasické polohy a necháme pořádně vychladit. Marmeládu poté uchováváme v chladu. Hotovo.



Pokud dáme hotovou marmeládu do skleničky, kterou potom dozdobíme, máme výborný tip na jedlý dárek pro své blízké. Určitě ocení.

Edit : dnešního dne (9.7.2013) jsem další článek o této marmeládě uveřejnila také na serveru Babinet v sekci recepty.